Polska droga do elektromobilności

Elektromobilność jest jednym z kilku strategicznych kierunków rozwoju polskiej gospodarki w najbliższej przyszłości. W dniu 16 marca 2017 r. Polski rząd przyjął Plan Rozwoju, który wyznacza cele i kierunki działań w tej dziedzinie do roku 2025. 


Kompozycja energetyczna paliw transportowych kształtowana przez historię stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla polskiej energetyki, jak i sektora transportu. Z czasem będzie to coraz bardziej obciążać polskie miasta, gdzie hałas i zanieczyszczenie są już znacznym dyskomfortem dla mieszkańców. Z tej perspektywy elektromobilność jest strategicznym wyborem, który nie tylko zmniejszy uzależnienie od importu energii, ale również ma szansę stać się drogą do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej państwa.

Potencjał rynku wschodzącego najlepiej ilustruje prognoza wskazująca, że około 20 milionów pojazdów elektrycznych będzie jeździć po drogach na świecie w 2040 r. W konsekwencji możemy spodziewać się wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych bardzo szybko – obecnie rocznie sprzedaje się około 500 000 sztuk, podczas gdy w 2040 r. sprzedaż może osiągnąć nawet 41 milionów sztuk aut. Oczekiwany wzrost rynku przekracza potencjał produkcyjny dzisiejszych producentów samochodów elektrycznych wielokrotnie.

W obecnej sytuacji trudno sobie wyobrazić pojawienie się masowej produkcji samochodów opartych na tradycyjnym silniku spalinowym. Przykłady Tesli, Google i Apple pokazują, że w przypadku pojazdów elektrycznych bariery wejścia są zdecydowanie mniejsze. Dotyczy to nie tylko konstrukcji całych pojazdów, ale także poszczególnych elementów. Jednocześnie jest to dobra okazja dla takich krajów jak Polska, które nie zgromadziły wystarczająco dużo kapitału na konkurowanie na tradycyjnym rynku pojazdów.