300 km w 6 minut? To możliwe!

Nowa elektrostatyczna bateria samochodowa o zasięgu 200 mil z możliwością ładowania w ciągu zaledwie 6 minut. Akumulator SCiB następnej generacji jest oddalony od tendencji stosowania litu i jonów, a zamiast tego wykorzystuje tlenek niobu tytanu – substytut ten utrzymuje 90 procent pojemności baterii.


Toshiba właśnie przedstawiła swoje następne generatory akumulatorów SCiB do samochodów elektrycznych. To, co jest unikalne w tych bateriach według japońskiej firmy technologicznej, polega na tym, że ładują się w ciągu zaledwie sześciu minut i osiąga tym samym zasięg 200 mil. Tymczasem pojazdy napędzane gazem mają średni zasięg około 663 km (412 mil).

Głównym obszarem zainteresowania wielu producentów jest opracowanie szybkich baterii. W chwili obecnej baterie litowo-jonowe są główną opcją EV, mimo że ich pojemność ładowania nie jest najlepsza. W odpowiedzi na to Toshiba opracowała w 2008 r. baterie akumulatorowe SCiB, które wykorzystują „tlenek tytanu litu, aby osiągnąć doskonałe właściwości, w tym bezpieczeństwo, długą żywotność, niskie temperatury, szybkie ładowanie, wysoką moc wejściową i wyjściową oraz dużą efektywną wydajność.

Od chwili powstania akumulator był używany w wielu zastosowaniach samochodowych, przemysłowych i infrastrukturalnych.

Teraz, ich najnowszy rozwój może dać pojazdom elektrycznym szybsze ładowanie i zasięg do 320 km (200 mil) w ciągu kilku minut.