Chiny z nowymi przepisami dot. elektromobilności

Chiny z nowymi przepisami dot. elektromobilności

Przynajmniej co dziesiąty pojazd musi być zasilany elektrycznie – rząd chiński wprowadził nakaz sprowadzania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Przepis dotyczy producentów, którzy produkują lub importują ponad 30 000 samochodów z napędem spalinowym rocznie w Chinach.


Koncepcja została opracowana przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informatycznej. Chiny chcą wprowadzić system punktowy dla różnych typów napędów i regulacji prawnych, których przestrzegać będą musili producenci samochodów.

Nowe prawo będzie obowiązywać od roku 2019, a pula ekologicznych samochodów w skali całego importu aut przez danego producenta ma wynieść 10%. W 2020 r. ma wzrosnąć do 12 procent. Jeśli producent nie spełni tego limitu, musi zapłacić karę.

Rząd chiński już wcześniej rozważał takie rozporządzenie. Najtrudniejszą sytuacje będzie miał VW, który prawie nie sprzedaje samochodów elektrycznych w Chinach. Z nowym przepisem nie tylko VW może się pożegnać z silną pozycję na rynku Chińskim, sytuacja ta dotknie również inne niemieckie koncerny: Mercedes, Audi i BMW sprzedają głównie ciężkie pojazdy, takie jak SUV czy sedany w Chinach.

W związku z tym VW skrytykowało wprowadzenie przepisu. Kanclerz Angela Merkel interweniował, lecz chiński rząd na dzień dzisiejszy nie zmienił zdania.