Nowoczesna energetyka może się rozwijać w oparciu o węgiel?

Nowoczesna energetyka może się rozwijać w oparciu o węgiel?

Wykorzystanie efektu synergii pomiędzy nowoczesnym górnictwem i energetyką to istotny element zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski 18 września 2017 r. w Jaworznie. Minister wraz z Premier Beatą Szydło wzięli udział w uroczystości przekazania placu budowy i wytyczenia osi Szybu „Grzegorz” oraz we wręczeniu odznaczeń dla pracowników TAURON podczas Dnia Energetyka.


Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii podkreślił, że inwestycje w nowoczesne górnictwo przyczyniają się do zapewnienia stabilnego i efektywnego wydobycia. – To istotne zarówno dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego, jak i modernizacji całego sektora energii – ocenił. Zauważył, że rząd konsekwentnie realizuje plan restrukturyzacji górnictwa. – Widzimy dziś efekty naszych działań. Zastaliśmy sektor w głębokiej zapaści, a dzięki podjętej restrukturyzacji mamy już dobre wyniki z pierwszego półrocza 2017 r. które wskazują, że osiągamy zamierzone cele – powiedział.

Wiceszef ME podkreślił także, że otwarcie nowego szybu w Jaworznie to przykład na to, że polskie górnictwo odpowiada na potrzeby rynku. – Ten sektor ma potencjał, żeby ponownie stanowić ważny element gospodarki naszego kraju – dodał wiceminister Tobiszowski.

Umowa na budowę szybu Grzegorz ZG Sobieski w Jaworznie została zawarta 15 maja 2017 r. pomiędzy TAURON Wydobycie S.A. a konsorcjum firm w składzie: Lider Konsorcjum – KOPEX – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A. oraz Konsorcjum – FAMUR PEMUG Sp. z o.o. Wybudowany szyb pozwoli na skrócenie dróg transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót.

źródło: Ministerstwo Energii