Masz rozrusznik serca i jeździsz elektrykiem? Możesz spać spokojnie!

Fani samochodów elektrycznych, którzy  mają wszczepione rozruszniki serca, mogą spać spokojnie. Nowe badania wykazały, że pacjenci ci nie są narażeni na wstrząsy ani zakłócenia swoich urządzeń, gdy siedzą w pojeździe podczas ładowania.


Odkrycia pochodzą z ostatnich badań, w których analizowano, w jaki sposób zakłócenia elektromagnetyczne (EMI) powodowane przez samochody elektryczne mogą mieć wpływ na pacjentów z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi. Na przykład w badaniu sprawdzono, czy jest możliwe, że urządzenia, które działają przez pomiar aktywności elektrycznej w sercu, mogą źle zinterpretować sygnały z obiektów elektrycznych lub magnetycznych jako potencjalny sygnał niewłaściwej pracy serca pacjenta.

W niektórych wstępnych testach nowego badania naukowcy ustalili, że najwyższy EMI mierzono podczas ładowania pojazdów. Według badań, u pacjentów nie stwierdzono problemów ze względu na wysoki współczynnik EMI.

Badanie sugeruje, że pojazdy EV są bezpieczne dla osób z o schorzeniach kardiologicznych. W badaniu naukowcy przebadali 26 mężczyzn i osiem kobiet w wieku od 46 do 85 lat, którzy byli pacjentami w Good Samaritan Hospital w Dayton, Ohio. Wszyscy pacjenci mieli stabilnie funkcjonujące implanty kardiologiczne. Korzystając z miernika pola elektromagnetycznego, naukowcy stwierdzili, że najwyższe EMI zmierzono w pobliżu portu ładowania i na podłodze tylnego siedzenia modelu Tesla S S90 2016, podczas procesu ładowania przy napięciu 220 woltów.

Odkrycia zostały zaprezentowane dzisiaj 13 listopada na Sesji Naukowej American Heart Association 2017 w Kalifornii.