Rynek elektryków rośnie w siłę

W trzecim kwartale sprzedaż pojazdów elektrycznych na całym świecie osiągnęła rekordowy poziom, głównie dzięki silnemu popytowi w Chinach.


Sprzedaż pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in przekroczyła 287 000 sztuk. W ciągu ostatnich trzech miesięcy poziom sprzedaży w Chinach wzrósł o 63 procent. W roku ubiegłym w tym samym kwartale sprzedaż w tym kraju plasowała się na poziomie 23 procent w skali globalnej, wyniki pochodzą z raportu opublikowanego we wtorek przez Bloomberg New Energy. Finanse. Chiny stanowią ponad połowę globalnej sprzedaży.

„Chiński rząd jest bardzo skoncentrowany na zwiększaniu sprzedaży pojazdów elektrycznych” – powiedziała Aleksandra O’Donovan, zaawansowany analityk transportu w BNEF i jeden z autorów raportu. „Jednym z powodów wdrażania EV jest lokalny poziom zanieczyszczenia w miastach, a drugim powodem jest budowa chińskich nowych marek motoryzacyjnych, które będą konkurować na rynku międzynarodowym.”

Europa była drugim co do wielkości rynkiem (w trzecim kwartale) sprzedaży samochodów elektrycznych, z wynikiem 24 procent, następnie uplasowała się Ameryka Północną.

Krajowe produkcje mogą sprawić, że pojazdy elektryczne będą nawet o 40 procent tańsze niż zwykłe samochody o napędzie konwencjonalnym – powiedział O’Donovan.