Tesla Energy sprzedaje co raz więcej magazynów energii

Tesla mocno rozwija sprzedaż swoich magazynów energii. Po trochę gorszym ostatnim kwartale, część „energetyczna” biznesu Tesli może w najbliższym czasie przynieść duże zyski firmie.

Powerpack – magazyny energii:

Przy okazji publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2017 r., spółka Elona Muska poinformowała o dużym wzroście popytu na jej magazyny energii. Duży wpływ na wzrost sprzedaży magazynów energii miał projekt zrealizowany przez Teslę pod koniec 2017 r. w Australii.  Tesla dostarczyła największy na świecie bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh. Teraz Amerykanie zapewniają, że ta instalacja już wykazała swoją przydatność w celu utrzymania odpowiednich parametrów pracy sieci oraz istotnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, co przekłada się na duży wzrost zapytań o przemysłowe magazyny energii Powerpack. Tylko w czwartym kwartale 2017 r. Tesla dostarczyła magazyny energii o pojemności 143 MWh, co jest wynikiem lepszym o 45 proc. w porównaniu do wyniku za czwarty kwartał 2016 r.

Panele solarne Tesli:

Wejście w fotowoltaikę po przejęciu SolarCity na razie nie skutkuje jednak wzrostem sprzedaży PV. Panele solarne instalowane przez Teslę przynoszą na razie co raz mniejsze zyski. Jednak jest to głownie spowodowane zmianą rodzaju finansowania dla klientów (odejście od leasingów). Tesla dodaje, że negatywnie na wyniki sprzedaży systemów fotowoltaicznych wpłynęły problemy z podażą magazynów energii, ponieważ wielu klientów wraz z instalacjami PV zamawiało również takie urządzenia.

Bilans finansowy:

W sumie energetyczny dział Tesli, na który składają się magazyny energii i fotowoltaika, wypracował w ostatnim kwartale przychody rzędu 298 mln dolarów przy marży 5,5 proc. w stosunku do 317,5 mln dol. i marży 25,3 proc. we wcześniejszym kwartale oraz 131,3 mln dolarów i marży 2,7 proc. w ostatnim kwartale 2016 r.

źródło: ORPA.PL