Rodzaje wtyczek do ładowania aut elektrycznych

Na rynku motoryzacyjnym co raz popularniejsze stają się auta o napędzie elektrycznym i hybrydowym. W większości przypadków obcowanie z takim samochodem łączy się z procesem ładowania baterii. Jednak złączy i wtyczek do ładowania, które możemy spotkać w aucie jest kilka rodzajów. Jaki je rozróżnić? W jakich modelach występują? Warto zgłębić ten temat i lepiej poznać świat elektryków.

Na początek trzeba zaznaczyć jakie rodzaj prądu występujące w procesie ładowania auta EV. Standardowo w domowych gniazdkach 230 V mamy do czynienia z prądem zmiennym AC, którym ładowanie przebiega dosyć długo. Z punktu widzenia posiadacza auta elektrycznego najlepszy jest prąd stały DC. Dzięki prądowi stałemu ładowanie odbywa się znacznie krócej, a energia jest przekazywana bezpośredni do akumulatora w aucie. Nie jest wtedy wymagane przetworzenie prądu zmiennego na stały AC–>DC. Początkowo auta elektryczne były ładowane z użyciem ładowarek na prąd zmienny, gdyż taki był najszerzej dostępny. Prąd zmienny po dotarciu do auta był przetwarzany w wewnętrznym transformatorze samochodwym na prąd stały. Przez to proces ładowania mógł trwać kilka, kilkanaście godzin. Tego typu „wolne” ładowarki są nadal używane, lecz wypierają je ładowarki na prąd stały, które są znacznie szybsze.

W wyniku rozwoju infrastruktury ładowania i nowych technologii, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów złączy do ładwoania auta EV.

Oto i one:
1. CHAdeMO/TYP 4

Końcówka/wtyczka wywodząca się z Azji. Spopularyzowana w Europie za sprawą Nissana Leaf. Ładuje bezpośrednio prądem stałym.Skrót pochodzi od słów charge de move, co tłumaczy się z języka angielskiego „poruszaj się ładując” i jest także pewną grą słów odnoszącą się do japońskiego stwierdzenia o cha demo ikaga
desuka, które z kolei oznacza „napijmy się herbaty”. Przyjęło się powszechne użycie tego sformułowania, ponieważ ładowanie baterii trwa mniej więcej tyle, co zaparzenie owej japońskiej herbaty  i wypicie jej 🙂

 • Wartość natężenia: 120 A
 • Wartość napięcia: 500V (prąd stały)
 • Moc: do 60 kW
 • Nissan Leaf, Kia Soul EV, Citroen C-zero / Peugeot iOn / Mitsubishi i-MiEV, Tesla Model S (przez przejściówkę), Tesla Model X (przez przejściówkę), Toyota RAV4 (amerykańska wersja), Mazda Demio EV, Nissan e-NV200,

 

2. TYPE 2/CSS Combo 2

 

Wtyczka została rozpropagowana i stworzona przez Niemców. Uznawana jest za standardową wtyczkę dla krajów europejskich. Kompatybilne z nią są praktycznie wszystkie modele aut elektrycznych sprzedawne na rynek europejski również Tesle. Nazywana także wtyczką „Mennekes”.

 • Wartość natężenia: 63A
 • Wartość napięcia: 250-400V (prąd stały)
 • Moc: 22 kW, CCS Combo 2 do 350 kW
 • większość e-aut sprzedawanych na rynku europejskim m.in VW e-Golf, Renault ZOE

* CCS Combo 2 to wersja rozszerzona wtyczki Type 2 o dwa dodatkowe piny, stosowane głównie w ultra-szybkich ładowarkach m.in Porsche o mocy do 350 kW. Standardowa wtyczka na stacjach szybkiego ładowania przy głównych trasach przejazdowych i autostradach.

3. Tesla Charging Conector

 

Końcówka ładująca dobrze znana wszystkim właścicielom Tesli. Występuje przy Superchargerach Tesli. Jej zaletą jest to, że może działać na różnych parametrach: 3 rodzaje napięcia i natężenia oraz na prądzie zmiennym i stałym. Wtyczka umożliwia ładowanie tylko z niewielu ładowarek, dlatego każdy właścieciel Tesli powinien posiadać adapter/przejściówkę do bardziej popularnych wtyczek jak np. CHAdeMO (zdjęcie powyżej)

 • Wartość natężenia: 12A/80A/100A
 • Wartość napięcia: 110V (prąd zmienny)/250V (prąd przemienny)/480V (prąd stały)
 • Moc: 1,32 kW/19.26 kW/48 kW
 • Telsa S, Tesla X, Tesla Model 3 (wersje amerykańskie)
4. TYPE 1/ CCS Combo 1

  

Wtyczka standardowa dla krajów Ameryki Północnej. Umożliwia ładowanie mocami 1,92 kilowata (kW), 7,2 kW, 7,68 kW lub maksymalnie 19,2 kW. Wtyczka dostarcza wyłącznie prąd przemienny (AC), jedno- lub dwufazowy. W wersji zmodyfikowanej, po podniesieniu napięcia, Type 1 może dostarczać maksymalnie 36 kW (Level 1) lub 90 kW (Level 2) mocy.

 • Wartość natężenia: 200 A
 • Wartość napięcia: 200-600V (prąd stały)
 • Moc: do 125 kW
 • większość modeli sprzedawanych na rynku amerykańskim m.in Chevrolet Volt, Nissan Leaf (USA)

 

5. Type 3 

Rzadko spotykana wtyczka. Miała być standardem europejskim, lecz przegrała z lepiej zabezpieczonym TYPE 2. Stosowana w niektórych minipojazdach elektrycznych.


Powyższe przykłady to zbiór najważniejszych wtyczek w świecie elektromobilności i pojazdów elektrycznych. Warto zauważyć, że zarówno wtyczki TYPE 1 jak i TYPE 2 mają swoje rozszerzone wersje CCS Combo, które zapewniają szybsze ładowanie. W zależności od kontynentu na jakim przebywamy możemy spotkać odmienne wtyczki ładowania. Europa to wtyczka TYPE 2, a Ameryka Północna TYPE 1. Wszechobecne są wtyczki CHAdeMO i Tesla Connector.