Roewe – chińskie samochody elektryczne zdominują polskie drogi?

Już pod koniec 2018 r. na polskich drogach pojawić się mają pierwsze auta elektryczne od Roewe. Chińska marka produkująca samochody elektryczne planuje podbój polskiego rynku samochodowego. Ceny najtańszych miejskich egzemplarzy mają wynosić 50 000 zł. Według wstępnych kalkulacji przejechanie 1 km miejskim modelem od Roewe ma kosztować ok. 3 groszy. W przyszłości w ofercie marki ma pojawić się także elektryczny SUV klasy średniej z bogatym wyposażeniem ( skórzana tapicerka, systemy multimedialne, nawigacja)


Dystrybutorem samochodów Roewe na polskim rynku będzie Govena. Spółka notowana na giełdzie New Connect zajmująca się do tej pory produkcją elektroniki użytkowej : kas fiskalnych, transformatorów. W planach Roewe jest przejęcie 10 % polskiego rynku samochodowego do 2025 r. Chińskie elektryki będzie można zakupić w jednym z pięciu autoryzowanych salonów. Niektóre z części w autach Roewe będą produkowane w polskich zakładach Goveny. Polacy dostarczą także opony. Pojazdy Roewe mają zerwać ze stereotypem budżetowej i słabej jakościowo chińskiej motoryzacji.

Zdaniem Mateusza Kowalskiego, przedstawieciela marki, Roewe jest pierwszą azjatycką marką samochodów, która „ma szanse złamać stereotyp ich niskiej jakości”. Zapewnia, że auta są wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów oraz mają najnowsze systemy bezpieczeństwa i multimedialne. Samochody będą objęte gwarancją z limitem do 100 tys. km. Dodatkową gwarancją obejmujemy baterie – 2000 cykli pełnego naładowania – mówi Kowalski.

Govena w podpisanej umowie dystrybucyjnej z Roewe ma możliwość sprzedaży aut w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jedank na początku Govena chce się skupić na polskim rynku i zdobyciu dużej liczby klientów w Polsce. Docelowo Govena chce mieć gęstą sieć dystrybutorów regionalnych, która pokryje wszystkie województwa. Po zadomowieniu się w najbliższych latach na rynku polskim firma planuje ekspansję na inne rynki europejskie.

Firma Roewe próbowała już wejść na polski rynek 12 lat temu lecz bezskutecznie. Ten rok może okazać się przełomowy. Jeżeli Roewe otworzy salony i zaoferuje elektryka w cenie ok. 50 000 zł to z dużą szansą podbije polski rynek. Czy Roewe zelektryfikuje polskie drogi i trafi w gusta Polaków ? Myślę, że cena zagra tutaj kluczową rolę, a niskie koszty eksploatacji spowodują, że spalinowe auta nie będą miały za dużo do powiedzenia.