Czas na hybrydowe i elektryczne Skody

Czesko-niemiecki producent samochodowy –  Skoda, ogłosił, że wypuści na rynek hybrydowe odmiany swoich modeli oraz jeden nowy pojazd elektryczny.


Hybrydowe Skody ujrzą światło dzienne już w przyszłym roku. Pierwszym modelem o napędzie alternatywnym będzie Skoda Superb w wersji plug-in hybrid.

Flagowy Superb otrzyma zestaw napędowy od swojego klasowego rywala, czyli VW Passat GTE. Napęd będzie się składał z silnika spalinowego 1.4 TSI o mocy 154 KM oraz silnika elektrycznego o mocy 116 KM. Łącznie zestaw silnikowy będzie posiadał moc 218 KM, a moment obrotowy przenosić będzie znana dwusprzęgłowa skrzynia DSG. W odróżnieniu do Passata GTE, Skoda będzie posiadała baterię o zwiękosznej pojemności do 13,5 kW. Pozwoli to na przejechanie w trybie w pełni elektrycznym ok. 50-60 km. Silnik spalinowy będzie napędzał przednią oś, a silnik elektryczną tylnią.

Równolegle obok hybrydowego Superba zostanie zaprezentowana hybrydowa Skoda Kodiaq. W 2020 r. zadeniutuje w pełni elektryczna Skoda Vision E. Do 2025 r. Skoda chce posiadać w gamie modelowej 5 w pełni elektrycznych aut. Chodzą także słuchy o hybrydowej wersji Skody Octavii i Fabii.

Skoda dokonuje dobry ruch decydując się na wypuszczenie hybrydowych modeli w przyszłym roku. To najwyższa pora, by Czesi odwrócili swoja uwagę od diesli i skupili się na rynku pojazdów alternatywnych. Popularność hybryd w Europie znacznie rośnie, a diesle odchodzą powoli do przeszłości. Takie tendencje na rynku powinny być znakiem dla Skody (jak i dla całej grupy VW), że czas ich najlepiej sprzedających się TDI już mija. Hybrydowa Skoda Superb będzie bazowała na rozwiązaniach sprawdzonych w Passacie GTE ( który nie zdobył wielkiej popularności ze wg na wysoką cenę ponad 180 000 zł) przez co nie powinna zaliczyć żadnej konstrukcyjnej wpadki. Dodając do tego budżetowy charakter marki i dobry stosunek ceny do jakości, hybrydowy Superb może stać się ciekawą ofertą dla rodzin. Jego cena powinna wynosić o ok. 15-20 tys. mniej niż Passata, czyli 160 000-165 000 zł.