Elektryczne koncepty od Volkswagena

Na tegorocznych targach w Genewie, Volkswagen zaprezentuje nową gamę modelową w pełni elektrycznych samochodów. Na razie są to tylko wersje koncepcyjne, elektrycznych VW można spodziewać się w 2020r. Jednak już teraz VW zdradził kilka podstawowych informacji na temat przyszłych elektrycznych modeli.


Pierwszy na rynku pojawi się model o nazwie I.D, który będzie plasowany w klasie VW Golfa. Później pojawi się crossover o nazwie I.D CROZZ Concept, a w 2022 r. VW wypuści na rynek minivana I.D BUZZ. Wszystkie modele będą bazowały na modułowej płycie podłogowej MEB.

 

Niemiecki koncern chce wyposażyć swoje przyszłe elektryczne pojazdy w silniki o mocy wyjściowej 225 kW oraz duże pojemnościowe baterie – 111 kW. Z tak pojemnymi bateriami zasięg rzędu 600 km ma być jak najbardziej realny. Według zapewnień władz VW ich modele będą umożliwiać w pełni autonomiczną jazdę do roku 2030.

Elektryczne modele VW mają posiadać także sztuczną inteligencję, dzięki czemu będą uczyć się i zapamiętywać zachowania na drodze. W późniejszych przypadkach wykorzystają zapamiętane sytuacje drogowe aby uniknąć wypadku. Ponadto VW pracuje nad inteligentnymi systemami kamer, które na podstawie skomplikowanych algorytmów mają rozpoznawać nie tylko samochody, ale także pieszych, rowerzystów, ciężarówki , zwierzęta i inne przeszkody dostosowując ustawienia i tor jazdy samochodu do każdej odmiennej sytuacji. Tak zaawansowane systemy wspomagające kierowce mają znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa oraz upłynnić ruch drogowy. VW w swoich folderach koncepcyjnych prezentuje modele nawet bez kierownicy i kokpitu.

Wygląda na to, że autonomiczne samochody  będą po prostu sprawniejsze od ludzi. Szkoda tylko, że zapomina się o jakiejkolwiek  przyjemności i odczuciach z jazdy. Niemniej jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze w tym przypadku. Ciekawe jak szybko przesiądziemy się na auta autonomiczne?