Ładowarki od ABB w norweskim Trondheim

ABB wiodący europejski producent rozwiązań w dziedzinie elektromobilności, dostarczy ładowarki dla floty autobusowej w norweskim Trondheim.


Elektromobilności w dużych miastach bazuje m.in na transporcie elektrycznym i zeroemisyjnych autobusach. Elektryczna flota autobusowa generuje zapotrzebowanie na infrastrukturę ładującą. W szczególności potrzebne są szybkie ładowarki, które zapewniają krótki czas ładowania.

Ładowarki te oferują moc, aż 450 kW i ładują autobus do „pełna” w 5-7 minut!

Na zelektryfikowany transport przechodzi właśnie norweskie miasto Trondheim ( na północy Norwegii), które zakupiło od ABB 8 ładowarek typu HVC (Heavy Vehicle Charger). Ładowarki te oferują moc, aż 450 kW i ładują autobus do „pełna” w 5-7 minut! Doładowanie prądem stałym odbywa się przez specjalne ramię/złącze zwane pantografem. Ładowarki HVC będą obsługiwać w sumie 35 pojazdów elektrycznych i znajdować się będą przy pętlach autobusowych. Trasy autobusów elektrycznych w Trondheim będą liczyły 12-15 km. Do 2019 r. żaden autobus w norweskim Trondheim nie będzie posiadał napędu spalinowego.