ABB rozszerza sprzedaż ładowarek do aut elektrycznych.

ABB to czołowe przedsiębiorstwo na rynku elektromobilności, oferujące technologię i infrastrukturę niezbędną do naładowania auta elektrycznego. Szczególnie popularność zdobyły szybkie ładowarki od ABB, które występują w wielu wariantach mocy w zakresie 50-450 kW. Urządzenia ładujące ABB są przystosowane do autobusów (pantografy) jak i dla samochodów elektrycznych. ABB oferuje pojedyncze stacje ładowania oraz rozbudowane sieci miejskich ładowarek. Technologia ładowania od ABB jest dostępna aż w 95 % państw, które zdecydowały się na elektryfikację transportu. Dzięki dobrym wynikom sprzedaży ładowarek, ABB planuje rozwinąć swoją ofertę i dotarcie do szerszego grona klientów.


„Różnorodne typy projektów, od niewielkich, mobilnych instalacji po obejmujące całe miasta systemy okazjonalnego ładowania elektrycznych autobusów, zaprocentowały sporym doświadczeniem zespołu ABB. Opracowanie wielu przyszłościowych rozwiązań w zakresie ekologicznych systemów transportowych na całym świecie zawdzięczamy właśnie tej wiedzy oraz ścisłej współpracy z klientami” – powiedział Frank Mühlon, dyrektor globalnego biznesu ABB ds. infrastruktury EV

Do tej pory ABB sprzedało pokaźną liczbę 6500 ładowarek. Duże grono odbiorców pochodziło z Europy. W ostatnich miesiącach szczególnie widoczne jest zaintersowanie konsumentów stacjami o dużej mocy i szybkim ładowaniu.

Nowe ładowarki:

ABB chcąc wdrażać na rynek innowacyjne rozwiązania i globalne standardy przemysłowe zaprezentowało nową serię ładowarek o nazwie Terra HP. Mają być one przeznaczone zarówno dla samochodów jak i autobusów. Ich moc będzie wynosić 175-350 kW. Warto zauważyć, że ładowanie z wykorzystaniem urządzeń o tak dużej mocy nie trwa dłużej niż 10-12 minut. Ładowarki Terra HP można wykorzystać w miejscach obsługi podróżnych, przy autostradach lub w zajezdniach autobusowych. Konstrukcja ładowarek umożliwia doładowywanie zarówno napięciem 400 V (dla samochodów) jaki i napięciem 800 V (zapewnia maksymalne osiągi ładowarki).

Rozwiązania dodatkowe:

Każde urządzenie ładujące od ABB ma zapewnione rozwiązania cyfrowe ABB Ability oparte o aplikacje oraz platformę w chmurze. Umożliwia to zarządzanie siecią ładowarek: czasem ładowania, optymalizacją ładowania, zużyciem prądu, konfiguracją, zdalne monitorowanie, wsparcie dla kierowców. Ponadto dla ładowarek ABB powstała specjalna usługa serwisowa- ABB Charge Care zapewniająca m.in: szybkie reakcje na występujące problemy, konserwację, zdalne aktualizacje, proaktywny monitoring.

Ważnymi odbiorcami dla ABB są np. miasta norweskie, gdzie dynamicznie rozwija się elektryczny transport miejski. Wymaga on szybkiej infrastruktury ładującej. ABB dostarczy 8 ładowarek typu pantograf do norweskiego Trøndelag w najbliższym czasie. Inne norweskie miasta już korzystają z ultraszybkich ładowarek od ABB np. Trondheim.  

Szczególnie ciekawa jest także Estonia, która chcąc rozwinąć infrastrukturę EV w swoim kraju zainwestowała w 200 szybkich ładowarek od ABB.