Polityczni i ekonomiczni decydenci z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych przedyskutowali we wtorek zagadnienia związane z ekologicznym transportem na forum gospodarczym w Krynicy-Zdrój.

Jakub Faryś, szef Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego, powiedział, że elektromobilność, czyli rozwój ekologicznego transportu, to odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, na zmiany demograficzne, ale także na zmieniające się środowisko. Więcej elektrycznych pojazdów na drogach oznacza lepszą jakość powietrza, zauważył.

Natomiast jak zapowiedział minister energii p. Krzysztof Tchórzewski rozporządzenie uzupełniające dotyczące ustawy o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu zostanie wprowadzone do końca tego roku.

Ustawa wprowadzająca Fundusz Elektromobilności jest w tej chwili uzupełniana rozporządzeniami. Mogę państwa zapewnić, że do końca roku będą gotowe, i że od przyszłego roku zaczną funkcjonować komercyjne punkty ładowania i cały system związany z wdrażaniem ustawy o elektromobilności oraz system finansowy, który będzie wspomagał spółki w tworzeniu działań związanych zarówno z infrastrukturą, jak i z rozwojem rynku.

Duże zmiany w zakresie elektromobilności zaszły również w grupie PGE. Do końca roku spółka planuje postawienie 25 punktów ładowania o mocy całkowitej 344 kW. Stacje ładowania mają być umiejscowione w średnich miastach i popularnych uzdrowiskach.

Dużym zaskoczeniem podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju był panel Toyoty. Koncern zaprezentował kolejny już etap inwestycji w polską elektromobilność. W Wałbrzychu zostanie uruchomiona linia produkcyjna przekładni wykorzystywanych w samochodach hybrydowych. Jak zapowiada Toyota jest to dopiero początek większego planu inwestycyjnego w naszym kraju.