Odpady z tworzyw sztucznych można wykorzystać do napędzania samochodów wodorowych

Zużyte tworzywo sztuczne może zostać wykorzystywane do napędzania samochodów dzięki przełomowemu procesowi opracowanemu przez naukowców z Uniwersytetu Swansea. Udało im się przekształcić niechciany plastik w wodór, który z kolei mógłby zostać wykorzystany do napędzania samochodów. 

Dr Moritz Kuehnel, z wydziału chemii uniwersytetu twierdzi, że materiał pochłaniający światło, który jest dodawany do plastiku, zanim zostanie umieszczony w roztworze alkalicznym może zostać wystawiony na działanie promieni słonecznych, a w konsekwencji wytworzy wodór.

Naukowiec oznajmił, że proces ten może być tańszy niż recykling, ponieważ można użyć dowolnego rodzaju plastiku i nie trzeba go najpierw czyścić.

Każdego roku zużywa się dużo plastiku – miliardy ton – i tylko ułamek tego jest poddawany recyklingowi. Próbujemy znaleźć użytek z tego, co nie podlega recyklingowi.

Większość plastikowych butelek wykonano z PET [politereftalanu etylenu], można poddać recyklingowi, ale często finalnie zostaje spalony lub wrzucony na wysypisko.

Ostrzegł jednak, że wdrożenie projektu na poziomie przemysłowym może jeszcze potrwać lata.

Dr Kuehnel dodał, że praca finansowana przez Radę ds. Nauk Inżynierskich i Fizycznych oraz austriacką firmę petrochemiczną pokazała, w jaki sposób resztki tworzywa sztucznego można poddać recyklingowi w celu wytworzenia nowego plastiku.

źródło: Swansea University  | fot. pixabay