PSA, francuski producent samochodów planuje rozpocząć produkcję samochodów elektrycznych w fabryce w Gliwicach. Zakład został przejęty od Opla.

Szef Katowickiej Strefy Ekonomicznej Janusz Michalak, powiedział w wywiadzie dla Radio Katowice, że:

Istnieje spora szansa, że ​​wkrótce zostanie ogłoszone rozpoczęcie produkcji samochodów elektrycznych w Polsce.

Pomimo obaw, że inwestycja nie zostanie sfinalizowana, a dawna fabryka GM zostanie zamknięta, wydaje się, że francuski producent był przekonany o wartości i jakości polskiego oddziału.

Gliwicka fabryka produkuje Opla Amperę, który był niegdyś klejnotem w koronie grupy GM. Jednak w ubiegłym roku pojawiły się plotki, że samochód jest krytykowany przez nowych francuskich właścicieli.

Tymczasem wszelkie rozmowy o nowych inwestycjach w fabrykę budziły obawy, że rosnące napięcia francusko-polskie w sprawach UE mogą przekonać właścicieli do inwestowania w innych krajach.

Minister ds. Przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała podczas konferencji podkreślała, że Polska jest liderem w zakresie elektromobilności w Europie.

Przypomniała publiczności, że na początku tego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce pracowało nad nowym elektrycznym autobusem dla miast, a prototyp ma zostać zaprezentowany w przyszłym roku. 

Kolejnym opracowywanym projektem jest furgon pocztowy zasilany energią elektryczną dla Poczty Polskiej.

Polski premier ogłosił również, że do 2025 r. będzie milion samochodów elektrycznych na drogach.