Za dwa miesiące COP24 w Katowicach

Już tylko dwa miesiące pozostały do najważniejszego globalnego wydarzenia poświęconego światowej polityce klimatycznej, czyli 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych. Dlatego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zorganizowano dziś spotkanie z ambasadorami akredytowanymi w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz wiceminister Michał Kurtyka. Obecni byli także wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP.

Minister Kowalczyk na wstępie przypomniał polskie priorytety na COP24 oraz cele, które chcemy osiągnąć podczas katowickiej Konferencji.

Najważniejszym zadaniem COP24 będzie wypracowanie i przyjęcie pakietu decyzji zapewniających pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego – powiedział minister Kowalczyk.

Polska prezydencja podczas szczytu klimatycznego chce zwrócić uwagę wszystkich państw na trzy kluczowe aspekty – przyroda, człowiek, technologia. Niezbędna jest solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza przy jednoczesnym osiąganiu neutralności klimatycznej dzięki pochłanianiu CO2 przez lasy. Należy również wspierać rozwój przyjaznych klimatowi nowoczesnych rozwiązań, takich, jak m.in. elektromobilność – dodał minister środowiska.

Ostatnia prosta przygotowań do COP24

Zebrani dyplomaci wysłuchali także szczegółowych informacji na temat przygotowań do szczytu klimatycznego COP24, które są już bardzo zaawansowane. Został wyłoniony operator logistyczny, który zajmie się kwestiami technicznymi szczytu, a także m.in. wybuduje obiekty tymczasowe: sale konferencyjne, biura dla delegacji oraz pawilony wystawiennicze.

Szczyt klimatyczny w Katowicach odbędzie się na terenie dawnej kopalni, dzięki czemu kontekst miejsca doskonale wpasowuje się w ideę wydarzenia. Transformacja na przestrzeni ostatnich lat pokazuje, bowiem jak wiele region Śląska zrobił dla poprawy klimatu. Goście spotkania otrzymali także pełne informacje na temat infrastruktury i transportu podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

Szczyt ONZ COP24

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.