Volvo Cars przejęło udziały w firmie FreeWire Technologies zajmującej się ładowaniem samochodów elektrycznych za pośrednictwem funduszu Volvo Cars Tech Fund, co pogłębiło zaangażowanie firmy w całkowicie elektryczną przyszłość.

Podczas gdy strategia elektryfikacji Volvo Cars nie przewiduje bezpośredniego prawa własności do stacji ładujących lub stacji obsługi, inwestycja w FreeWire wzmacnia ogólne zobowiązanie do wspierania powszechnego przejścia na mobilność elektryczną wspólnie z innymi partnerami. 

 FreeWire to firma z siedzibą w San Francisco, która jest pionierem w zakresie szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Specjalizuje się w technologii szybkiego ładowania stacjonarnego i mobilnego, umożliwiając szybkie i powszechne wdrożenie ładowania samochodów elektrycznych.

Instalowanie tradycyjnych, stacjonarnych stacji szybkiego ładowania jest zwykle procesem kosztochłonnym i pracochłonnym, wymagającym wielu modernizacji elektrycznych w celu zapewnienia połączenia między stacjami ładującymi a główną siecią elektryczną. Stacje ładujące FreeWire usuwają tę komplikację i wykorzystują zasilanie niskonapięciowe, pozwalając operatorom po prostu korzystać z istniejących gniazdek elektrycznych. Oznacza to, że kierowcy mogą cieszyć się wszystkimi korzyściami szybkiego ładowania.