ORNL: Bezprzewodowe ładowanie o mocy 120 kW? To możliwe!

Naukowcy z laboratorium National Oak Ridge w Departamencie Energii zademonstrowali system ładowania bezprzewodowego o mocy 120 kilowatów dla pojazdów elektrycznych – zapewniając tym samym ponad sześciokrotnie większą moc, niż poprzednia wersja ORNL. Jest to duży krok w kierunku skrócenia czasów ładowania, które coraz bardziej rywalizują z szybkością i wygodą napełniania baku samochodu konwencjonalnym paliwem.

System bezprzewodowy przesyła 120 kilowatów mocy z 97-procentową wydajnością, co jest porównywalne do konwencjonalnych szybkich ładowarek o dużej mocy. W demonstracji laboratoryjnej moc przenoszono przez sześciocalową szczelinę powietrzną między dwiema cewkami magnetycznymi. 

Aby osiągnąć 120 kilowatów, zespół ORNL stworzył nowy projekt cewki, który był zoptymalizowany przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń energoelektronicznych z m.in. węglika krzemu.

Architektura systemu pobiera energię z sieci i przekształca ją w prąd przemienny o wysokiej częstotliwości, który wytwarza pole magnetyczne, które przenosi energię w dużej szczelinie powietrznej. Po przeniesieniu energii do cewki wtórnej jest ona przekształcana z powrotem na prąd stały i przechowywana w akumulatorach pojazdu.

fot. ORNL, źródło: https://www.ornl.gov