Na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi – podkreślił prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński, który uczestniczył w Kongresie 590, odbywającym się w Jasionce k. Rzeszowa.

Jak zaznaczył szef KGHM, warto sobie zadać pytanie, dlaczego miedź jest surowcem strategicznym. „Odpowiedź jest bardzo prosta – dlatego, że jest bardzo ograniczona ilość tego metalu w strukturze geologicznej” – podkreślił.

Jak wskazywał Chludziński, prognozy 5-letnie, 10-letnie i 15-letnie pokazują, że na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi. „Niedawno podpisaliśmy kontrakt z Chinami, w których Chiny gwarantują sobie o 30 proc. większy odbiór surowca, więc też widzą to optymistycznie” – zaznaczył.

W ocenie szefa KGHM wpływ na zapotrzebowanie na miedź będzie miał rozwój przemysłu elektronicznego, elektrotechnicznego oraz energetyki, zwłaszcza jeśli chodzi o magazynowanie energii, odnawialne źródła energii, a także elektromobilność.

„W dużej turbinie wiatrowej, która jest posadowiona na morzu, potrzeba 30 ton miedzi, w samochodzie elektrycznym trzeba ok. 100 kg, w standardowym ok. 25-30” – wyliczył Chludziński.

Jak powiedział, górnictwo może się kojarzyć z archaicznie, jednak przemysł wydobywczy jest prekursorem innowacyjnych rozwiązań. „W lekturach szkolnych czytało się, że to jest praca mięśni ludzkich. Nic bardziej mylnego. W tej chwili przemysły wydobywcze są jednymi z najbardziej innowacyjnych, dlatego że chodzi o bezpieczeństwo ludzi, o jak największą efektywność kosztową” – zaznaczył prezes KGHM.

Zauważył, że w kopalniach powszechna stała się telekomunikacja oparta o światłowody. „Powszechne są systemy, gdzie z ziemi – z centrum dowodzenia – kieruje się wszystkimi systemami pod ziemią, widzi się wszystkie odcinki, te miejsca, gdzie ludzie pracują, można włączyć i wyłączyć linię produkcyjną czy przenośnik” – wyjaśnił.

Wskazał także na zastosowanie Big Data w przemyśle wydobywczym, które polega np. na analizie danych historycznych z czujników i ostrzeganiu o niebezpieczeństwie pod ziemią. „To też jest już praktyka właściwie już codzienna” – podkreślił Chludziński.

Zwrócił uwagę na znaczący wpływ ekonomiczny KGHM na otocznie. Za sprawą spółki do kasy samorządów trafia rocznie ponad 350 mln zł z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT. Do tego dochodzą działania spółki związane z profilaktyką zdrowotną, inwestycjami w sport, w kulturę, stowarzyszenia lokalne czy NGO. Jak wyliczył, na działania sponsoringowe i fundacyjne spółka wydaje ok. 40 mln zł rocznie.

„Przekazujemy środki w tych miejscach, w których działamy, bo społeczna odpowiedzialność biznesu jest elementem pejzażu” – zaznaczył.

Do piątku w Jasionce k. Rzeszowa trwa Kongres 590, który jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Dwudniowe spotkanie obejmuje panele dot. m.in. kwestii gospodarczych i środowiskowych. Honorowy patronat nad III edycją Kongresu objął prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP