Tchórzewski zapewnia: prąd nie zdrożeje

Wzrosty cen energii Polaków nie dotkną, prąd nie zdrożeje – zapewnił w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak zaznaczył ma zabezpieczone na ten cel 5 mld zł dzięki przychylnej decyzji KE ws. wykorzystania starych certyfikatów na emisje.

Minister mówił, że rząd robi wszystko, żeby podwyżek cen energii nie było. „I tych podwyżek nie będzie” – powiedział Tchórzewski w rozmowie z dziennikarzami. „Za wcześnie oznajmiać, jakie ostatecznie pomysły się sfinalizują” – dodał pytany, w jaki sposób rząd chce to przeprowadzić.

Jak poinformował dzięki rozmowom z Komisją Europejską uzyskał 6 grudnia zgodę, by wygasłe prawa do emisji CO2 z lat 2012 – 2017 mogły wrócić na rynek, co daje 5 mld zł dla Skarbu Państwa. Z jego relacji wynika, że KE badała wszystkie aspekty związane z taką decyzją przez około 1,5 miesiąca.

„Ja położyłem na stole 5 mld złotych, żeby nie dopuścić do podwyżek cen energii. (…) KE zrozumiała naszą sytuacje, że mamy więcej od innych energetyki węglowej, że ceny praw do emisji za bardzo w nas uderzają. (…). Teraz jest dyskusja, jak one mają być zagospodarowane i w jaki sposób, żeby nie było podwyżki cen energii” – podkreślił.

O tym, jak ma to wyglądać, Tchórzewski nie chciał jeszcze mówić. „Poczekajcie państwo, jeśli mówi się o czymś, co się dopiero przygotowuje, to często jest +średnio trafne+. Trzeba położyć na stole rozwiązania prawne. Mogę tylko zapewnić, mówiąc właśnie o tych 5 miliardach, że Polacy mogą w przyszły rok spokojnie patrzeć na to, co będzie z cenami energii. Wzrosty cen energii Polaków nie dotkną. Prąd Polakom nie zdrożeje – zapewnił.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że nad kwestią cen prądu pracuje kilku ministrów.