Cała interwencja ws. cen prądu na poziomie 9 mld zł

Cała interwencja, przewidziana przez projekt ustawy ws. cen prądu w 2019 r. będzie na poziomie 9 mld zł – oświadczył w piątek w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, całość składa się z czterech działań.

Według niego, właśnie 9 mld zł, „rodacy, gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, samorządy” mniej zapłacą za energię elektryczną w 2019 r. Jak podkreślał rozwiązanie jest kompleksowe, zapewnia „brak wzrostu cen energii” przy zrównoważeniu interesów spółek energetycznych i odbiorców. Wg niego, w projekcie zaproponowano „program składający się z czterech interwencji, które pozwolą ustabilizować ceny energii elektrycznej w 2019 roku”.

Jak mówił, projekt dot. „wszystkich odbiorców w kraju – ok. 17,5 mln odbiorców energii elektrycznej tj. gospodarstwa domowe, samorządy, przedsiębiorstwa, szpitale, hospicja czy domy dziecka”. „Mamy do czynienia z projektem ustawy o najwyższym znaczeniu społecznym i gospodarczym” – podkreślił.

Rządowy projekt zakłada obniżenie akcyzy na energię elektryczną oraz opłaty przejściowej, a także ustala ceny energii i opłaty sieciowe. W przypadku stawek opłat sieciowych na poziomie z 31 grudnia 2018, w przypadku taryf i innych umów na sprzedaż i zakup energii – na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

Poinformował też, że „w projekcie ustawy zaproponowano mechanizm zmiany dotychczas zawartych umów tak, aby nie zostali pokrzywdzeni odbiorcy energii elektrycznej, którzy w drugim półroczu zawarli niekorzystne dla nich kontrakty”. „Dotyczy to także samorządów” – mówił.

Wg niego przygotowany mechanizm składający się z czterech interwencji będzie finansowany ze sprzedaży dodatkowych 55,8 mln ton do emisji CO2, z których przychody dotychczas nie zostały ujęte w budżecie na rok 2019. „Z tego tytułu spodziewamy się pozyskać ok. 5 mld zł” – oświadczył minister.