KE zwróciła się do Polski o dodatkowe wyjaśnienia w sprawie ustawy o prądzie

Unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Canete zwrócił się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o dodatkowe wyjaśnia ws. ustawy o prądzie – powiedziała PAP rzeczniczka Komisji. Tchórzewski i Canete rozmawiali w pon. w Brukseli.

„Komisarz spotkał się z ministrem Tchórzewskim na wniosek ministra. Omówili nowo uchwalone polskie prawo dotyczące energii elektrycznej. Komisarz zwrócił się do strony polskiej o jak najszybsze przekazanie dalszych informacji na temat znowelizowanej ustawy, aby ułatwić Komisji bieżącą ocenę skutków nowego prawa. Komisarz i minister postanowili pozostać w kontakcie w tej sprawie” – powiedziała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen, nie precyzując, o jakie wyjaśnienia chodzi. 

O spotkaniu Tchórzewskiego z Canete poinformowało w poniedziałek w komunikacie ministerstwo energii. 

„Tematem spotkania (…) były ceny energii elektrycznej. Minister energii przedstawił komisarzowi mechanizm stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej. Rozmowy nt. polskiego mechanizmu stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej w Polsce prowadzone są na poziomie politycznym i eksperckim już od początku roku. Celem szeregu spotkań było wypracowanie wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej, które pozwoli na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku energii elektrycznej” – podał resort. 

Jak przekazało ministerstwo, Tchórzewski przedstawił motywy wprowadzenia mechanizmu, a KE podziękowała za dotychczasową współpracę i zapewniła o swoim wsparciu dla Polski w celu osiągnięcia rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.

PAP