Oslo buduje sieć bezprzewodowych stacji ładowania dla taksówkarzy

Firma Cleanum Energy Fortum współpracuje z miastem Oslo i amerykańską firmą Momentum Dynamics, aby zbudować bezprzewodową infrastrukturę szybkiego ładowania elektrycznych taksówek w stolicy Norwegii.

Projekt ma na celu zainstalowanie ładowarek bezprzewodowych z pomocą technologii indukcyjnej. Płyty ładujące będą zainstalowane w ziemi, gdzie taksówka jest zaparkowana, a odbiornik będzie na samej taksówce. Technologia ta pozwala na ładowanie do 75 kilowatów. 

Projekt będzie pierwszą bezprzewodową infrastrukturą szybkiego ładowania dla elektrycznych taksówek na całym świecie, a także pomoże w dalszym rozwoju technologii ładowania bezprzewodowego dla wszystkich pojazdów EV. 

Fortum Charge & Drive od dawna współpracuje z branżą taksówkową, aby umożliwić elektryfikację floty. Największą przeszkodą okazała się infrastruktura: taksówkarze mają problem, aby znaleźć ładowarkę, podłączyć i poczekać, aż samochód się naładuje. Projekt szybkiego ładowania bezprzewodowego ma na celu rozwiązanie tych problemów, a tym samym ograniczenie emisji co2 2 sektorze taksówek – nie tylko w Norwegii, ale na całym świecie.