Ponad 65 proc. odbiorców nie płaci za prąd więcej niż w czerwcu 2018

Ponad 65 proc. obiorców końcowych energii elektrycznej nie płaci obecnie za prąd ceny wyższej niż w czerwcu 2018 – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Wśród gospodarstw domowych jest to 90 proc. odbiorców.

„W chwili obecnej – dotyczy to maja 2019 roku – ponad 65 proc. obiorców końcowych nie płaci ceny wyższej za energię elektryczną niż płaciło w czerwcu 2018 roku. Sytuacja wygląda jeszcze korzystniej w przypadku najbardziej wrażliwych społecznie grup odbiorców, czyli gospodarstw domowych, ponieważ ok. 90 proc. gospodarstw domowych nie doznało podwyżek cen energii elektrycznej” – powiedział minister podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. 

„W przypadku pozostałych odbiorców energii elektrycznej, płacą oni obecnie – pomimo obniżenia opłaty przejściowej o 95 proc. i akcyzy z 20 zł do 5 zł za megawatogodzinę – wyższe ceny za energię elektryczną niż w 2018 roku. Szacujemy, że ich umowy zostaną odpowiednio dostosowane w połowie roku 2019, ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r., co oznacza, że finalnie ci odbiorcy nie zapłacą w pierwszym półroczu 2019 wyższych cen niż 30 czerwca 2018 roku” – dodał Tchórzewski. 

Szef resortu energii powiedział, że „ze względu na skomplikowaną materię regulacji, różne sposoby zawierania umów między spółkami a odbiorcami, skalę (jest ponad 17 mln odbiorców końcowych) oraz intensywne rozmowy z Komisją Europejską, Ministerstwo Energii wstrzymało wydawanie rozporządzeń (dotyczących rekompensat dla firm energetycznych z tytułu utrzymania poziomu cen – PAP), które już są po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych”. Tchórzewski ocenił, że pierwsze wnioski o rekompensaty spółki będą mogły składać w lipcu tego roku.(PAP)