Nissan zamienia elektryczną furgonetkę w zero-emisyjną ciężarówkę do lodów

Nissan nawiązał współpracę z Mackie’s of Scotland, producentem lodów, w celu stworzenia nowej wersji całkowicie elektrycznej furgonetki e-NV200, zaprojektowanej z myślą o produkcji samochodów ciężarowych o zerowej emisji.

Większość furgonetek z lodami, zwłaszcza starszych modeli, ma silniki wysokoprężne, które muszą pracować, gdy ciężarówki nie jeżdżą w celu obsługi urządzeń chłodniczych.

Stwarza to doskonałą okazję do zelektryfikowania tych pojazdów i ograniczenia emisji.

Kalyana Sivagnanam, dyrektor zarządzający Nissan Motor Great Britain, powiedziała o projekcie:

„Lody cieszą się popularnością na całym świecie, ale konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na wpływ, jaki wywierają na nas takie smakołyki oraz na to jak są one transportowane. Projekt ten stanowi doskonałą demonstrację strategii inteligentnej mobilności Nissana, wykorzystując ponad dekadę doświadczenia EV i postęp w technologii akumulatorów, aby stworzyć czystsze rozwiązania w zakresie zasilania w podróży – w sposób, jakiego klienci mogą się nie spodziewać. Eliminując szkodliwe emisje z rury wydechowej i zwiększając nasze wykorzystanie energii odnawialnej, możemy pomóc uczynić ten świat lepszym dla wszystkich. ”

E-NV200 jest wyposażony w akumulator o pojemności 40 kWh, który zapewnia zasięg 124 mil (WLTP).

Jest wiele do pokonania na trasie z lodami, ale zasięg szybko spadnie, jeśli akumulator zasila również urządzenia chłodnicze, więc Nissan znalazł inne rozwiązanie.

Pojazd korzysta z systemu Nissan Energy ROAM, który jest przenośnym systemem akumulatorów, do zasilania urządzeń pokładowych:

Dwie jednostki Nissan Energy ROAM mają łączną pojemność wynoszącą 1,4 kWh i każda moc wyjściowa może wynosić do 1 kW.

Jest to jedno z pierwszych zastosowań systemu magazynowania energii.

W pełni elektryczny, bezemisyjny samochód ciężarowy do lodów został zaprezentowany w Wielkiej Brytanii w dniu „Clean Air Day” 20 czerwca.