Elektromobilność w sektorze HoReCa

Większość współczesnych podróżujących dokonuje wyboru hotelu online. Jeden z popularniejszych serwisów rezerwujących miejsca noclegowe już w zeszłym roku dodał do swojej wyszukiwarki filtr „stacja ładowania pojazdów elektrycznych”. Rozwiązania prawne na poziomie UE, przyjęte także przez Polskę, napędzają rynek elektromobilności. Szczęśliwie, za przyjętymi przepisami idą rozwiązania ekonomiczne – ulgi i dopłaty – programy wsparcia. Zapowiadane są też podobne możliwości dla użytkowników indywidualnych. Niewątpliwie już teraz warto sprawdzić dostępne rozwiązania i podładować konkurencyjną przyszłość swojego obiektu.

W Polsce ciągle jeszcze niewiele obiektów HoReCa ma ładowarkę samochodową – wg booking.com jest to jedynie 500 obiektów. Biorąc pod uwagę, że już niedługo zaczną obowiązywać rozporządzenia dotyczące wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, należy oczekiwać gwałtownego rozwoju elektromobilności w kraju.

Do dyspozycji sektora HoReCa jest spora oferta stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W ogromnej większości są to tzw. szybkie ładowarki. Większość z tych urządzeń wymaga od właścicieli obiektów uruchomienia procedury projektowej – nowa infrastruktura, czy wystąpienie o dodatkowy pobór mocy. Są to odrębne urządzenia wymagające specjalistycznego montażu, budowania nowych rozwiązań w istniejącej już infrastrukturze elektrycznej obiektów. Często, ze względu na sieciowy charakter operatorów podobnych stacji, wiąże się to z dodatkowymi formalnościami – rozliczeniami i umowami.

Klienci obiektów noclegowych nie wymagają szybkich stacji ładowania – ładowarka ma zapewnić naładowanie pojazdu podczas pobytu i noclegu w obiekcie, co oznacza iż czas ładowania może wynosić 6-10 godzin.

Odpowiedzią na te potrzeby jest innowacyjne rozwiązanie jednego z krajowych producentów – ładowarka do aut elektrycznych SMARTPOLE CHARGER  zabudowana w… słupie oświetleniowym.