Solarny samochód elektryczny od Lightyear jest już dostępny w Polsce

Pierwszy długodystansowy solarny samochód elektryczny jest już dostępny w sprzedaży. Duńska firma Lightyear po dwóch latach pracy nad elektrycznym samochodem zasilanym energią słoneczną przedstawiła model „One”. Pojazd nie jest zasilany wyłącznie energią słoneczną, gdyż panele fotowoltaiczne nie są w stanie napełnić tak pojemnych akumulatorów. Firma twierdzi jednak, że samochód może przejechać nawet 20 000 km rocznie, będąc zasilanym jedynie energią solarną. 

Akumulatory samochodu można ładować nawet w domowym gniazdku, a po załadowaniu „baku” do pełna można przejechać nim nawet do 725 km. W auto wbudowano 5 metrów kwadratowych ogniw słonecznych. Umieszczono je pod bezpiecznym szkłem, zintegrowanym z dachem i maską. Teoretycznie po godzinie postoju lub jazdy w nasłonecznionym miejscu pozyskania energia zapewnia prawie 12 km zasięgu.
Jak do tej pory 100 klientów zdecydowało się na zakup samochodu kosztującego 149 tysięcy euro. Co więcej pierwszych 500 klientów musi zapłacić opłatę za rezerwację w wysokości 119 tysięcy euro. Produkcja samochodu rozpocznie się w 2021 roku.