Na długo przed Leafem… Poznajcie Tame EV!

W latach czterdziestych XX wieku około 200 pracowników Tachikawa Aircraft przeniosło się do nowo powstałej fabryki Tokyo Electro Automobile Co., Ltd., która rozpoczęła prace nad samochodem elektrycznym. 

Jednym z powodów takich działań był skrajny wówczas niedobór benzyny. W 1947 roku firmie udało się stworzyć prototypową dwumiejscowy pojazd (ładowność 500 kg) z silnikiem o mocy 4,5 KM i nową konstrukcją nadwozia. Nazwano ją „Tama” od obszaru, na którym firma się znajdowała.

Jego maksymalna prędkość wynosiła 34 km / h (21 mph). Następnie firma stworzyła swój pierwszy samochód osobowy. Z dwojgiem drzwi i miejscem do siedzenia dla czterech osób, oferował maksymalną prędkość 35 km / h (22 mph) i zasięgiem 65 km (40 mil) na jednym ładowaniu. Były producent samolotów zastosował wiele unikalnych pomysłów przy projektowaniu i budowie Tamy, takich jak przedziały baterii.

Tama występowała w modelach samochodów osobowych i ciężarowych, a oba były dostępne w wersji benzynowej i elektrycznej. W 1948 r. powstała Tama Junior, kompaktowy samochód osobowy. Potem, w 1949 roku, pojawiła się Tama Senior, średniej wielkości samochód osobowy. Natomiast w 1951 roku firma połączyła się z Prince Motor, który w 1966 roku stał się częścią Nissana.