Jak działa samochód elektryczny?

Energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorze. Urządzenia zwane falownikami przetwarzają prąd stały akumulatora na prąd przemienny w celu napędzania silnika elektrycznego. Im bardziej wydajna konwersja, tym dłużej samochód może podróżować, gdy akumulator jest w pełni naładowany. Wreszcie silnik elektryczny przekształca energię elektryczną w energię mechaniczną: silnik elektryczny uzyskuje tę energię za pomocą wytworzenia pól magnetycznych. Ich siły wytwarzają ruch obrotowy.

Inne kluczowe elementy samochodu elektrycznego to przetwornica DC-DC. Skutecznie przekształca wysokie napięcie akumulatora (100–400 woltów lub więcej) w znacznie niższe napięcie (12 lub, w stosownych przypadkach 48 woltów) dla elementów elektronicznych.

W jaki sposób ładowany jest samochód elektryczny i jak długo to trwa?

Aby zachować mobilność, samochody elektryczne muszą być ładowane. 80% właścicieli ładuje je z gniazdka w domu, zgodnie z badaniem Niemieckiego Federalnego Stowarzyszenia e-Mobilności. Zajmuje to co najmniej osiem godzin, w zależności od pojazdu i akumulatora. Jednak nie każde gniazdo jest zaprojektowane do obsługi dużych ilości energii elektrycznej przepływającej przez długi czas. 

Ładowanie akumulatora w publicznych stacjach prądu przemiennego zajmuje tyle samo czasu, podczas gdy w szybkich stacjach potrzeba jednie kilku godziny, a czasami i mniej. 

Szybkie stacje ładowania prądem stałym umożliwiają wysoką wydajność ładowania, ale obecnie mniej spotykane, ponieważ są droższe. Do korzystania z obu rodzajów stacji ładowania wymagany jest specjalny kabel. Czas potrzebny do naładowania samochodu wkrótce zostanie skrócony do 20 minut dzięki wydajnym technologiom, takim jak ładowarki o bardzo dużej mocy.