EDPR zabezpiecza ponad 1,5 GW mocy w ciągu niespełna dwóch tygodni

Spółka przejęła w USA 50% udziałów w trzech elektrowniach słonecznych o mocy 278 MW oraz zabezpieczyła umowy na dostawę energii z projektu offshore o mocy 804 MW w ramach joint-venture

Te kolejne – po niedawnym wejściu do Kolumbii z 490 MW – sukcesy EDPR,  którego dobra passa w rozwijaniu portfolio trwa w najlepsze  

Tym samym spółka osiągnęłą już ponad 70% z założonego na lata 2019 – 2022 celu, którym jest zdobycie 7 GW na całym świecie 

Madryt, 06 listopada 2019 r.: EDP Renewables (Euronext: EDPR), światowy lider w sektorze energii odnawialnej i jeden z największych producentów energii wiatrowej na świecie, dokonał ogromnego skoku w rozwoju projektów, zwiększając planowaną moc zainstalowaną o łącznie 1533 MW.

EDPR ogłosiło w zeszłym tygodniu za pośrednictwem EDP RENEWABLES NORTH AMERICA LLA (spółki zależnej, w której jest jedynym udziałowcem) nabycie 50% udziałów w portfolio o łącznej mocy 278 MW, na które składają się trzy elektrownie słoneczne zlokalizowane w USA oraz zabezpieczenie umowy na projekty offshore o mocy 804 MW – także w USA – w ramach joint-venture, w którym EDPR ma 50% udziałów.

Portfel nabytych przez EDPR elektrowni słonecznych rozwinęła firma First Solar Inc., a jego eksploatacja ma się rozpocząć w ciągu najbliższych miesięcy. Zabezpieczenie dla niego stanowią umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA). Drugie osiągnięcie to zawarcie kontraktu na dostawę czystej energii z projektu offshore o mocy 804 MW, która pokryje zapotrzebowanie blisko 500 tys. gospodarstw domowych w stanie Massachusetts.

Oba sukcesy stanowią zwieńczenie dwóch pomyślnych dla EDPR tygodni, które rozpoczęły się 23 października, kiedy to spółka zabezpieczyła 490 MW w Kolumbii i tym samym oficjalnie weszła na swój 14. rynek. Następnie zawarła umowę na budowę 302 MW w stanie Indiana i zaraz potem kolejny kontrakt na sprzedaż energii (PPA) z elektrowni słonecznej o mocy 200 MW w stanie Kalifornia.

Dzięki tym pięciu osiągnięciom zrealizowanym na przestrzeni niespełna dwóch tygodni EDPR zabezpieczyło już ponad 70% z planowanej docelowej globalnej mocy, która zgodnie z przyjętym przez firmę planem na lata 2019–2022 wynosi 7 GW. 20% tego celu zostało zrealizowane właśnie w ciągu ostatnich dziesięciu ostatnich dni.

CEO EDP Renewables João Manso Neto skomentował te osiągniągnięcia następująco: „Jesteśmy szczególnie zadowoleni z tych doniesień, ponieważ nie tylko doprowadziliśmy do zawarcia umów z wiodącymi spółkami na kluczowych dla nas rynkach, lecz także podkreśliliśmy nasz potencjał i wzmocniliśmy naszą pozycję jako jednego z wiodących operatorów energii odnawialnej na świecie. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy gotowi do wdrażania i realizacji naszego biznesplanu, a także do zwiększania zdolności zawierania umów. Ten tydzień jest także czytelnym dowodem na naszą rolę lidera napędzającego rozwój w obszarze energii odnawialnej i kluczowego gracza w transformacji energetycznej”.

Osiągnięcia te zbiegają się w czasie z realizacją przez Windplus pierwszej pływającej platformy z turbinami wiatrowymi. Projekt ten stanowi punkt zwrotny i silny impuls do rozwoju w branży morskiej energetyki wiatrowej. Windplus stanowi konsorcjum pod przywództwem EDPR (54,4%), w którym udziały mają również Engie (25%), Repsol (19,4%) i Principle Power Inc. (1,2%). Projekt Windfloat Atlantic dowiódł możliwości skutecznej instalacji i eksploatacji pływających turbin wiatrowych na obszarze morskim o głębokości do 100 metrów, co umożliwia wykorzystanie zasobów wiatrowych które do tej pory były niedostępne.

O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnych i czwartym największym producentem energii wiatrowej na świecie. EDPR dysponuje solidnym procesem rozwoju, najwyższej klasy aktywami oraz zdolnością operacyjną lidera rynkowego. W ciągu ostatnich lat EDPR odnotował wyjątkowy rozwój i dziś jest obecny na 14 rynkach międzynarodowych (Belgia, Brazylia, Kanada, Kolumbia, Francja, Grecja, Włochy, Meksyk, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone). 

EDPR podpisało protokół ustaleń z Engie, na podstawie którego powstało przedsięwzięcie joint venture w stosunku udziałów 50/50, z silną obecnością w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Nowe przedsiębiorstwo dołączy do piątki największych operatorów w branży morskiej energetyki wiatrowej i rozpocznie działalność z końcem 2019 r.

Energias de Portugal, S.A. (“EDP”), główny udziałowiec w EDPR, jest globalnym graczem w branży energetycznej oraz liderem w tworzeniu wartości, innowacji i w zrównoważonym rozwoju. EDP figuruje na Dow Jones Sustainability Index nieprzerwanie od 12 lat. 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.edpr.com