Podlaskie: 30 mln zł z UE na granty dla mieszkańców na instalacje OZE

30 mln zł z UE wesprze w Podlaskiem inwestycje w kolektory słoneczne lub fotowoltaikę w domach mieszkańców. To pierwszy konkurs, w którym granty na inwestycje będą realizować mieszkańcy – poinformował PAP urząd marszałkowski w Białymstoku.

Nabór rozpocznie się 30 grudnia i potrwa do 14 lutego 2020 r. Konkurs ma być rozstrzygnięty we wrześniu 2020 r. 

Niektóre samorządy w regionie rozpoczęły badanie wśród mieszkańców, którzy są zainteresowani skorzystaniem z tego programu. Gminy są bowiem pośrednikami w tym konkursie pomiędzy urzędem marszałkowskim, a mieszkańcami. 

Białystok prowadzi ankietę (do 20 grudnia), w Suwałkach – dla zainteresowanych mieszkańców – 4 grudnia zaplanowano spotkanie w Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód. Miasto podało, że Suwałki chcą przeprowadzić nabór chętnych w dniach 9-13 grudnia. 

„Jest to pierwszy tego typu konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP). Opiera się na grantach na instalacje OZE dla mieszkańców gmin, które przystąpią do konkursu” – poinformowała PAP rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska. 

Wyjaśniła, że cały system w tym konkursie ma polegać na tym, że zainteresowany instalacją np. fotowoltaiki czy kolektorów słonecznych mieszkaniec regionu będzie składał wniosek o wypłatę grantu na takie inwestycje i to mieszkaniec – a nie gmina – będzie wybierał wykonawcę, który zamontuje daną instalację. Z UE z RPOW mieszkaniec będzie mógł otrzymać refundację w wysokości do 85 proc. kosztów inwestycji, będzie musiał przedłożyć fakturę.