Bez napięcia – działaj online

Chcecie poznać sposób na obniżenie rachunków za prąd przy jednoczesnym zaoszczędzeniu swojej energii? Złóżcie online wniosek w programie „Mój prąd”. 

5 tysięcy zł – nawet na takie dofinansowanie mogą liczyć ci, którzy wezmą w nim udział. Jest ich coraz więcej. Internetowe wnioski złożyło już niemal 40 tysięcy osób. Dołączasz? 

Bez napięcia 

Najpierw kilka słów o samym programie. „Mój prąd” to prawdopodobnie największy w Europie program dedykowany finansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). To miliard złotych na rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej (np. niewielkiej elektrowni słonecznej). 

Oferowane dofinansowanie – w formie dotacji – pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji (ale nie więcej niż 5 tysięcy zł na jedno przedsięwzięcie). 

To teraz po kolei: 

Krok 1: Kup i zamontuj mikroinstalację fotowoltaiczną. 

Krok 2: Poczekaj na instalację przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego. 

Ważne! Instalacja nie może być przyłączona przed 23 lipca 2019 r. 

Krok 3: Podpisz umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej. 

Krok 4: Złóż przez internet wniosek o dofinansowanie 

I właśnie przechodzimy do tego kroku. 

Z energią 

– Tym, od czego powinniśmy zacząć to – jeśli go jeszcze nie mamy – założenie profilu zaufanego. To naprawdę proste i szybkie do wykonania. PZ jest ważny trzy lata. W tym czasie przyda się wielokrotnie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Kolejny krok to wizyta na naszym portalu GOV.pl. To tam znajdziemy wszystkie e-usługi, w tym tę umożliwiającą złożenie online wniosku o dofinansowanie w programie „Mój prąd” – dodaje szef MC. 

Przygotujcie też elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów: 

– kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej. Powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”. 

– dowodu zapłaty faktury/oświadczenia o dokonanej wpłacie, 

– zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano, 

– oświadczenia o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji). 

Wszystko gotowe? Zaczynamy. E-usługa, która Was interesuje to Skorzystaj z programu „Mój prąd” (znajdziecie ją na www.GOV.pl, żeby było szybciej – skorzystajcie z wyszukiwarki). 

Jeśli jesteście już w odpowiednim miejscu, czyli na stronie e-usługi, dalej postępujcie według naszych wskazówek: 

1.Kliknij przycisk Złóż wniosek o dofinansowanie. 

2.Zaloguj się (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem). 

3.Wypełniej wniosek, uzupełnij dane kontaktowe. Upewnij się, że w swoim wniosku podałeś poprawny e-mail. To na ten adres otrzymasz potwierdzenie podjętej decyzji. 

4.Dołącz wymagane załączniki. 

5.Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem). 

6.Wyślij dokumenty: wniosek z załącznikami. 

7.Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP na panelu Mój GOV i na podany we wniosku adres e-mail. 

Gotowe! 

WAŻNE! Po wysłaniu wniosku nie możesz go edytować, ani podmieniać w nim załączników. 

W ostatnim czasie dodaliśmy do tej e-usługi jeszcze jedno udogodnienie – możliwość złożenia wniosku przez pełnomocnika. 

Jeśli chcecie skorzystać z tej możliwości, wzór pełnomocnictwa znajdziecie na stronie www.mojprad.gov.pl. Jego skan dołączcie do elektronicznego wniosku. 

Elektryzujący maj 

– Do dziś elektroniczne wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Mój prąd” złożyło niemal 40 tysięcy Polaków. Najwięcej w maju – 10 992, a tylko w pierwsze 10 dni czerwca – ponad 4 tysiące – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

Udział w programie do wiele plusów. Możemy dostać spore dofinansowanie, ale przede wszystkim możemy zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. 

Do tej pory, dzięki programowi, zredukowaliśmy już emisję dwutlenku węgla o 122 200 000 kg/rok! 

Nie bójcie się, że zabraknie dla Was pieniędzy. Do rozdysponowania jest nadal ponad 858 milionów zł. 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące programu, zajrzyj na stronę www.mojprad.gov.pl   ;