Od Type 1 do elektrycznego Up’a!, czyli historia marki Volkswagen

Historia tej słynnej marki motoryzacyjnej rozpoczęła się w 1937 roku. Została ona założona przez niemiecką organizację korporacyjną DAF (Deutsche Arbeitsfront, z niem. Niemiecki Front Pracy), a jej siedziba zlokalizowana jest w miejscowości Wolfsburg na terenie Niemiec. Jej nazwa w tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza dosłownie „samochód ludu”. Dotyczyła ona przede wszystkim pierwszego wyprodukowanego przez daną firmę modelu samochodu.

Pierwszym autem masowo produkowanym przez firmę Volkswagen był model Type 1, znany także pod nazwą Käfer (Beetle). Był on niezwykle popularny dzięki swojej wyjątkowo niskiej cenie. Model Type 1 został zaprezentowany publice w 1938 roku, a jego produkcja trwała aż do 2003 roku. W pracach konstrukcyjnych danego modelu brał udział sam Ferdinand Porsche. Był to globalnie popularny samochód, który został wyprodukowany w nakładzie ponad 21 milionów egzemplarzy. Model Type 1 brał udział w wielu wyścigach samochodowych, grach oraz filmach. Był on przykładem dostępnego w niskiej cenie, produkowanego masowo, niezawodnego i atrakcyjnego samochodu. Dzisiejsza linia samochodów marki Volkswagen obejmuje następujące modele: Up! w wersji 3- i 5-drzwiowego hatchbacka, Polo wersji 5-drzwiowego hatchbacka, Golfa w wersji nadwozia typu hatchback i kombi, Golfa SV, Passata w wersji nadwozia typu sedan i kombi, SUV-y Tiguan, Touareg i T-Roc, crossovery Touran i Sharan, pick-upa Amarok oraz luksusowego sedana Atreon. Koncern Volkswagen bierze czynny udział w przedsięwzięciach mających na celu ochronę środowiska. Dzięki temu firma wypuściła modele Up! i Golf wyposażone w silniki elektryczne.

Oprócz samochodów osobowych koncern Volkswagen Group oferuje w swoim asortymencie pojazdy użytkowe. W danej kategorii można wymienić modele Caddy, Saveiro, Transporter, Caravelle, California i Crafter w wersji nadwozia typu minibus i minivan. Już od pierwszych samodzielnie wyprodukowanych modeli samochody marki Volkswagen wyróżniały się swoją wysoką jakością, niezawodnością oraz niskim poziomem spalanego paliwa. Na przełomie różnych lat modele Polo i Golf zdobyły wiele renomowanych nagród, m.in. tytuł „Samochodu roku”, „Europejskiego samochodu roku” czy nagrodę  „United States Motor Trend Car of the Year”. Dzisiejsza linia modeli Volkswagena jest w stanie zaspokoić potrzeby praktycznie każdego klienta. Na popularność danej marki wskazuje roczna ilość sprzedanych samochodów, która na rok 2018 przekroczyła 10 milionów egzemplarzy.

Na stronie euautoczesci.pl można znaleźć części samochodowe do tej marki samochodu.