Obajtek o przejęciu Lotosu: po to przejmujemy firmę, żeby ją rozwijać

Po to przejmujemy firmę, żeby ją rozwijać. Po to przejęliśmy Energę, żeby bardzo mocno inwestować w farmy na Bałtyku, (…) w OZE, w niskoemisyjne źródła wytwarzania – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w Radiu Gdańsk.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek był w czwartek gościem Radia Gdańsk. Wywiad odbył się dzień po tym, jak lokalni samorządowcy i politycy KO skrytykowali pomysł na fuzję PKN Orlen z Grupą Lotos. 

„Przyszedłem na tą konferencję. Chciałem wyjaśnić na czym ta rzecz polega. To co tam usłyszałem, po prostu się przeraziłem jeśli chodzi o poziom wiedzy i propagandy w tym zakresie. Przytoczyłem kilka faktów. Po pierwsze Orlen jest polską firmą. Jest firmą, która bardzo mocno działa w Polsce, w regionie, struktura akcjonariatu jest taka, że daje pełne bezpieczeństwo Skarbowi Państwa. Rzeczywiście Skarb Państwa ma tam 27 proc., ale to są akcje uprzywilejowane” – mówił na antenie Obajtek. 

Podkreślił, że tylko Skarb Państwa ma powyżej 10 proc. głosów na walnym i że Orlen jest w pełni polską firmą i naszą marką. 

„Padło też, że na Pomorzu nie będzie podatków. Totalna bzdura. Tak samo, jak są podatki teraz z Energii, mimo że już przejęliśmy Energę. Tak samo będą podatki z Lotosu, jak go przejmiemy – mówił prezes PKN Orlen. 

Obajtek zapewnił, że nie jest prawdą, aby spadły podatki płacone przez Energę na Wybrzeżu. Uspokajał, że nie ma żadnego zagrożenia dla płacenia podatków z rafinerii na Pomorzu. 

„Po to przejmujemy firmę, żeby ją rozwijać. Po to przejęliśmy Energę, żeby bardzo mocno inwestować w farmy na Bałtyku. Po to przejęliśmy Energę, żeby inwestować w OZE, w niskoemisyjne źródła wytwarzania. Podatki na Pomorzu będą rosnąć. Zapytałem się o to pana marszałka, ale nie dał żadnych faktów. Było tylko wystąpienie propagandowe” – tłumaczył Obajtek.