Alstom w Polsce redukuje wpływ na środowisko

Jako lider zrównoważonej mobilności, Alstom do 2023 roku zamierza zrealizować cel pozyskiwania ze źródeł odnawialnych (OZE) przynajmniej 80% energii wykorzystywanej w swoich zakładach, a do 2025 ma być to pełne sto procent. Na tym tle wyróżnia się Alstom Polska –  od stycznia 2020 roku 100% energii konsumowanej przez zakład w Chorzowie pochodzi z odnawialnych źródeł.

Dostawcą certyfikowanej energii dla zakładu Alstom w Chorzowie jest Tauron, drugi co do wielkości na polskim rynku producent i dostawca energii. Zielona energia pochodzi bezpośrednio z wodnych i wiatrowych instalacji OZE, których właścicielem jest Tauron Ekoenergia.   

Wraz z nadejściem 2020 roku zakontraktowaliśmy 12 000 MWh energii poświadczonej certyfikatem pochodzenia, co odpowiada 100% szacowanego rocznego zużycia naszego zakładu w Chorzowie. To ogromna ilość przyjaznej środowisku energii. Dla porównania – wystarczyłaby ona na oświetlenie i zasilenie wszelkich urządzeń elektrycznych przez cały rok w ponad trzech tysiącach domów.

Paweł Siwek, Dyrektor Zarządzający Alstom Konstal S.A.Zakład Alstom w Chorzowie

Zakład Alstom w ChorzowieW ramach społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju, Alstom rozpoczął także kampanię „Plastic Free – Wolni od plastiku”. W pierwszej fazie akcji firma wyeliminowała w swoich budynkach wodę w plastikowych butelkach i jednorazowe kubeczki oraz rozdała bidony zachęcając pracowników do korzystania z nich w codziennej pracy. Kolejnym krokiem będzie redukcja plastikowych opakowań materiałów produkcyjnych dostarczanych do Alstom. Dzięki tym działaniom, Alstom w Polsce zredukuje 9 ton plastiku rocznie.

Zmiana źródła pozyskiwanej energii to kolejny ważny krok w strategii zrównoważonego rozwoju Alstom, ale także nasz lokalny sukces. Przedsięwzięcia Alstom realizowane w ramach CSR kierowane są także do naszych pracowników i podwykonawców – dobrym przykładem jest akcja „Wolni od plastiku”, która pomoże nam zmniejszyć zużycie plastiku o 9 ton. 

Artur Fryczkowski, Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce.Zrównoważona i inteligentna mobilność to filary strategii Alstom w zakresie innowacyjności, która zapewnia trwałe podstawy dla transportu przyszłości. W ramach działań Alstom in Motion od 2016 roku konsekwentnie prowadzony jest program Energy Saving Plan, w którym firma zobowiązuje się do dekarbonizacji elektryczności w swoich zakładach na całym świecie. Energy Saving Plan skoncentrowany jest na 20 głównych konsumentach energii w Alstom, którzy odpowiadają za więcej niż 90 procent zużycia firmy w skali globalnej. W ramach prowadzonych działań kontraktowana jest zielona energia dostarczana od zewnętrznych dostawców.Zielona energia w zakładzie Alstom w Chorzowie pochodzi z wodnych i wiatrowych instalacji OZE

Zielona energia w zakładzie Alstom w Chorzowie pochodzi z wodnych i wiatrowych instalacji OZEKonsekwentne zaangażowanie Alstom w zrównoważoną mobilność zostało docenione przez niezależnych ekspertów. W ostatnich latach firma znalazła się w rankingu „100 najbardziej zrównoważonych przedsiębiorstw na świecie” prowadzonym przez Corporate Knights oraz w indeksie zrównoważonego rozwoju Dow Jones (Dow Jones Sustainability Index, DJSI), Świat i Europa, co utwierdza Alstom na pozycji lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.Jako światowy lider ekologicznych i inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności Alstom opracowuje i wprowadza na rynek zintegrowane systemy, które zapewniają trwałe podstawy dla transportu przyszłości. Alstom oferuje pełen wachlarz rozwiązań w zakresie sprzętu i usług, od pociągów dużych prędkości, metra, tramwajów i elektrobusów po zintegrowane systemy, zindywidualizowane usługi, infrastrukturę, systemy sterowania i rozwiązania w zakresie mobilności cyfrowej. W roku obrotowym 2019/20 Alstom odnotował sprzedaż w wysokości 8,2 mld euro i zaksięgował zamówienia o wartości 9,9 mld euro. Alstom ma swoją siedzibę we Francji, działa na terenie 60 państw i obecnie zatrudnia 38 900 osób.

Zakład Alstom w Chorzowie.

Zakład Alstom w Chorzowie.Alstom w Polsce obecny jest od ponad dwudziestu lat i zatrudnia ponad 2200 pracowników, jest także jednym z największych pracodawców na Śląsku. Zakład w Chorzowie działa pod flagą Alstom Konstal od 1997 roku będąc ważnym ogniwem Global Manufacturing Alstom Network. To także centrum kompetencyjne, specjalizujące się w produkcji pociągów metra i pociągów regionalnych, jak również elementów dla transportu podmiejskiego i komunikacji miejskiej. Ma istotny wkład w rozwój mobilności w skali globalnej – wyposażając w składy wyprodukowane w Chorzowie m.in. koleje regionalne w Holandii metro w Dubaju i Rijadzie.