Polska
Jak znakować punkty ładowania aut elektrycznych?

Jak znakować punkty ładowania aut elektrycznych?

Stojąc przed szeregiem decyzji, które czekają przed administratorem nowego punktu ładowania samochodów elektrycznych, nie można zapomnieć o skutecznym i zgodnym z aktualnymi przepisami prawa oznakowaniem. 

Po pierwsze administrator punktu musi zadbać o wydzielenie miejsca postojowego pojazdu ładowanego poprzez umieszczenie znaku poziomego P-20, czyli tak zwanej koperty. Ilość tak specjalnie wydzielonych miejsc musi odpowiadać maksymalnej liczbie pojazdów, które mogłyby korzystać z usług punkt. 

Po drugie zostaje kwestia oznakowania pionowego, które w Polsce dla tego typu inwestycji nie zostało jeszcze doprecyzowane. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa na dzień dzisiejszy należy zwrócić uwagę, że informacja o stacji może być przekazywana w ramach systemu informacji miejskiej albo tablic informacyjnych w pasie drogowym w formie reklamy wskazanego obiektu. Niestety na rozwiązanie problemu nie przychodzi również wszechobecny znak D-23 (stacja paliwowa) z umieszczoną u dołu tabliczką informującej o stacji ładowania samochodów elektrycznych, która według Ministerstwa może wprowadzić kierujących w błąd, gdyż piktogram sugeruje dostępność paliw płynnych na danej stacji. 

Zatem jeśli administrator nie zdecyduje się na postawienie reklamy w pobliżu punktu, albo nie skorzysta z jednolitych nośników informacji stosowanych w obszarach miejskich musi niestety poczekać na wprowadzenie nowego znaku przez ustawodawcę. 

Pozostaje pytanie: Kiedy to nastąpi? I właśnie takie zapytanie postanowiliśmy skierować do Departamentu Transportu Drogowego, MIiB, a oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy:

Departament Transportu Drogowego uprzejmie informuje, że przedstawione przez Pana propozycje w zakresie nowego znaku drogowego informującego o punkcie ładowania samochodów elektrycznych będzie przedmiotem szczegółowej analizy podczas prowadzonych przez Departament prac legislacyjnych mających na celu dostosowanie przepisów z zakresu znaków drogowych do potrzeb użytkowania pojazdów wykorzystujących alternatywne źródła energii (m.in. pojazdów elektrycznych).

Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że prace legislacyjne będą rozwijać się w podobnym tempie, jak branża elektromobilności w Polsce.


Podobne artykuły

Mercedes-Benz Vision Van / źródło: www.mercedes-benz.com

Vision Van Mercedesa

Po co kupować auto skoro można go wynająć?

Po co kupować auto skoro można go wynająć?

Korzyści wykorzystywania pojazdów elektrycznych

Korzyści wykorzystywania pojazdów elektrycznych

Pismo ze wspolnoty mieszkaniowej 1

Elektromobilność nie wydarzy się szybko!

Creative Comonds

Minister Kurtyka: chcemy wspierać rozwój elektromobilności

Tabędzki z nagrodą

Zdjęcia kiepskie, ale merytoryka na najwyższym poziomie

logo elektromobilnosc.pl

Elektromobilność.pl - nowa jakość na polskim rynku EV

Minister Energii: Chcemy, żeby polski samochód elektryczny był dostosowany do potrzeb Polaków

Minister Energii: Chcemy, żeby polski samochód elektryczny był dostosowany do potrzeb Polaków