Świat
Tesla udostępni kwartalne wyniki sprzedażowe - czego możemy się spodziewać

Tesla udostępni kwartalne wyniki sprzedażowe - czego możemy się spodziewać

 W najbliższą środę 07.02.2018 r. amerykański producent aut elektrycznych - Tesla - ogłosi wyniki sprzedażowe za ostatni kwartał 2017 r. Oficjalna konferencja z udziałem władz Tesli odbędzie się o godzinie 17:30. Już teraz , zbierając dane z rynku i od inwestorów, można skalkulować jak kształtować się będzie bilans kwartalny Tesli. (electrek.co). Głównym tematem zbliżającej się konferencji ma być Model 3 i jego rozwój w czasie ostatniego kwartału.

Dostawy

Dostawy i sprzedaż aut elektrycznych są obecnie głównym źródłem przychodów Tesli (oprócz e-aut Tesla posiada w swojej ofercie także ścienne akumulatory typu WallBox i dachowe panele solarne). Tesla już kilka dni temu  potwierdziła sprzedaż 29 870 pojazdów elektrycznych w IV kwartale 2017 r. - co jest nowym rekordem kwartalnym. Słupki sprzedaży pokazują, że z salonów wyjechało: 15,200 sztuk Modelu S , 13,120 sztuk Modelu X  i 1,550 sztuk Modelu 3. Ponadto, 2520 sztuk Modelu S  i 860 sztuk Modelu 3 było w trakcie transportu do klientów pod koniec ostatniego kwartału 2017 r. 

Wykres globalnej liczby dostaw od początku istnienia marki Tesla:

Dochody

Według kalkulacji specjalistów z nowojorskiej giełdy Wall Street dochód Tesli na IV kwartał 2017 r. wyniesie 3,299 mld $. Podobne wyniki zostały oszacowane przez serwis crowdsourcingowy Estimize według, którego Tesla odnotowała dochód na poziomie 3,302 mld $. Jeżeli powyższe kalkulacje okażą się prawdziwe to będzie to rekord Tesli jeżeli chodzi o wynik kwartalny. Poprzedzający kwartał, czyli III 2017 R. Tesla zakończyła z wynikiem 2,985 mld $. Wydaje się, że przyczyną stałego wzrostu dochodu w kolejnych kwartałach była wzrastająca liczba sprzedanych Modeli S, X oraz 3. Przewidywane wyniki fiansowe Tesli w przyszłych kwartałach także wskazują na znaczny wzrost dochodu i tendencje wznoszące. 

( https://www.estimize.com/tsla/fq4-2017?metric_name=eps&chart=historical)

Krzywa dochodów Tesli w poszczególnych kwartałach:

Zyski

Jeśli chodzi o zyski na akcję, to są one ujemne i przewidywane wyniki z IV kwartału 2017 r. potwierdzają tendencję spadkową w kategroii zysk/akcja. Inwestorzy z giełdy Wall Street przewidują stratę 3,19 $ na akcję. Podobne wyniki ustalił serwis Estimize, a dokładnie startę rzędu 3,11 $ na akcję. 

Zyski/akcje ostatnie dwa lata:

Kolor zielony - przebieg rzeczywisty   Kolor niebieski- szacunki Wall Street  Kolor grafitowy- szacunki Estimize

Kalkulacje akcjonariuszy Tesli i analityków ekonomicznych:

Produkcja Modelu 3 to jedna z największych zagwostek Tesli w ostatnich tygodniach. Zamówienia są tak liczne, że produkcja musi znacznie przyspieszać i już pod koniec grudnia 2017 r. przekroczyła 1000 egzemplarzy na tydzień. Przewiduję się, że do końca marca 2018 r. ma być produkowane 2500 egzemplarzy na tydzień. Analitycy i inwestorzy mówią nawet o produkcji rzędu 5000 egzemplarzy na tydzień do końca I kwartału 2018 r. Ponadto dochody firmy Elona Muska mogą się zwiększyć dzięki rozwojowi Tesla Energy, czyli takim produktom jak: ścienne magazyny energii i soalrne panele dachowe. Przeiwduje się wzrost zainteresowania tymi produktami. Sporym sukcesem Tesla Energy jest projekt zainstalowania 50 000 paneli solarnych na dachach domów w Australii. Tesla wprowadziła także swoje ścienne magazyny energii Tesla PowerWall do 800 punktów sprzedaży na świecie. 

Plany na przyszłość Tesli:

Władze Tesli ogłosiły także w zeszłym tygodniu wieloletni plan rozwoju, który zakłada osiągnięcie wartości rynkowej 650 mld dol. w 2028 roku.To około 11 razy więcej niż obecnie i mniej więcej tyle, ile wart jest obecnie Amazon. Istotną częścią tego planu jest powiązanie wyników finansowych firmy z wynagrodzeniem jej szefa i głównego udziałowca, co w ciągu najbliższych 10 lat może przynieść mu rekordową fortunę. Obecny majątek Muska stanowią głównie akcje Tesli - ma udziały w spółce szacowane na ok. 20 proc. 


Podobne artykuły

Elon Musk (fot.: Wikipedia)

Co knuje Musk?

Rozwiązanie, które mogłoby usprawnić proces ładowania

Rozwiązanie, które mogłoby usprawnić proces ładowania

BMW i3 przekracza kolejną granicę sprzedażową

BMW i3 przekracza kolejną granicę sprzedażową

Elektryczny samochód Jamesa Dysona będzie autonomiczny

Elektryczny samochód Jamesa Dysona będzie autonomiczny

FISKER: 1 minuta ładowania pozwoli na przejechanie 800km

FISKER: 1 minuta ładowania pozwoli na przejechanie 800km

Model 3 zauważony w Kanadzie

Model 3 zauważony w Kanadzie

Elektryczny sojusz Renault, Nissan i Mitsubishi

Elektryczny sojusz Renault, Nissan i Mitsubishi

Elektromobilność rozwija się dzięki Chinom

Elektromobilność rozwija się dzięki Chinom