Polska
Zdjęcia kiepskie, ale merytoryka na najwyższym poziomie

Zdjęcia kiepskie, ale merytoryka na najwyższym poziomie

W październiku elektromobilność odmieniana była przez wszystkie przypadki. Był już opublikowany plan rozwoju, były konferencje prasowe, zarejestrowano spółkę Electromobiliy Poland, ale powiedzmy sobie szczerze wciąż brakowało konkretów, platformy wymiany doświadczeń, przestrzeni do dyskusji.  

Taką możliwość stworzył nam Denis Radiuk, który razem z Adamem Hłondem przez 3 dni zrobili więcej żeby otworzyć serca i umysły na elektromobilność niż całe Ministerstwo Energii i Rozwoju razem wzięte do tej pory. Całość nazywa się EVIM i jest cyklicznym spotkaniem, które po raz pierwszy odbyło się w Polsce, a następne jego edycja odbędzie się na Ukrainie, później zawita na Sri Lance.

Co takiego zrobili? Zaprosili praktyków z kliku krajów i pozwolili im mówić.

Nareszcie rozmowy o elektromobilności wyszły daleko poza teorię. Były prezentacje polskich startupów działających już w branży, były prototypy, studia przypadku, dyskusje i networking.

Doświadczenia Danii, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Estonii i Polski – taki mix zaserwowali nam organizatorzy.

Nagrodzono też prekursorów branży (w naszym przypadków to +300 do fame, ponieważ nasz Redaktor Naczelny Jakub Tabędzki taką właśnie nagrodę otrzymał).

Kogo spotkaliśmy? Był Andreas Reinhardt z Lemnet.org Niemieckiej organizacji działającej na rzecz rozwoju infrastruktury ładującej; Martin Messer z Danii, praktyk i konsultant rozwiązań elektromobilnych dla samorządów; Levente Reizer przedstawiciel Nissana zajmujący się liniią EV; Stanisław Jedliński to ekspert warszawskiego ratusza zajmujący się transportem miejskim; Adam Hłond współorganizator EVIM związany ze spółką Rawicom produkującą m.in. stacje ładowania dla EV; Sebasian Bykuć reprezentujący PAN (pierwszy dzień EVIM odbył się w Jabłonnie pod Warszawą, w Centrum Badawczym PAN - Konwersja Energii i Źródła Odnawialne); o możliwościach finansowania przedsięwzięć elektromobilnych mówił Arkadiusz Lewicki z Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE; Łukasz Celmer przedstawił swoją elektromobilną korporację taksówkową Electrotaxi; Magdalena Stretton opowiedziła o ciemnej stronie elektromobilności i zrównoważonym rozwoju w praktyce korporacji i przedsiębiorstw; Witold Chmarzyński reprezentujący kancelarię prawną pokazał w jakim kierunku idą zmiany prawne; Marcin Mizgalski znany z MojaElektrownia PV czyli solapartners.pl; Rastislav Lauko z GreenWay dał jednoznaczny sygnał, że GW pojawi się lada moment w Polsce; Dawid Kmiecik pokazał Serenoid i podzielił się swoimi hiszpańskimi doświadczeniami; Michael Warner z Fortrum pokazał nordycką stronę elektromobilności; Denis Radiuk (człowiek orkiestra tej konferencji) skupił się na społecznym wymiarze zmian jakie dokonywać będą się w związku z rozwojem elektromobilności na świecie; Jakub Tabędzki znany z SharCar.pl i związany z elektromobilność.pl podzielił się swoimi ponad rocznymi doświadczeniami użytkownika i przedstawił projekt carsharingowy nad, którym pracuje; Tomasz Loranty z Wrocławskiej Politechniki dał nam przedsmak tego czym będzie EV do drifttingu.

W kuluarach toczyły się rozmowy o tym dlaczego PAN nie udostępnia swojej stacji ładowania bez podania na piśmie, jak to będzie zimą w KEZO PAN, pojawiali się przedstawiciele Orlen i PGNiG, były media i organizacje pozarządowe (choć nieliczne).

Kontakty zostały nawiązane, nagrody rozdane – nie pozostaje nic innego jak tylko działać na rzecz rozwoju elektromobilności dalej i prowadzić dialog z wszystkimi zainteresowanymi stronami.


Podobne artykuły

Ustawa o elektromobilności trafi do Komitetu Stałego

Ustawa o elektromobilności trafi do Komitetu Stałego

Nowa dyspozycja sieciowa Tauron we Wrocławiu

Nowa dyspozycja sieciowa Tauron we Wrocławiu

Korzyści wykorzystywania pojazdów elektrycznych

Korzyści wykorzystywania pojazdów elektrycznych

PARP ujawnia szczegóły programu Elektro ScaleUp

PARP ujawnia szczegóły programu Elektro ScaleUp

W Toruniu elektromobilność rozwinie się z Energą

W Toruniu elektromobilność rozwinie się z Energą

Nowy partner energetyczny Polski

Nowy partner energetyczny Polski

Tesla na konferencji PGE w Bełchatowie

Narodowa strategia elektromobilności - subiektywne spojrzenie z boku

Wrocławska fabryka Volvo zelektryfikuje polskie miasta

Wrocławska fabryka Volvo zelektryfikuje polskie miasta